Dijital Katalog
Awesome Image

Lineadecor Tasarım Hikayesi

Mutfak hem ıslak bir hacim hem de göz önünde bir mekan. Sahip olduğu fonksiyon ve görsel üstünlüğü ile evin en fazla fark yaratabilen bölümü. Bir yaşam alanı. Geçtiğimiz pandemi sürecinde bir kez daha farkına vardığımız gibi evin kalbi. Misafirlerinizi ağırladığınız, ailece toplandığınız, dostlarla dertleştiğiniz sıcak, samimi, tam da sizi yansıtan bir mutfağınız olduğunu hayal edin. Çok keyifli değil mi? Lineadecor mutfak tam olarak yaşamı, yaşama keyfini referans alan bir marka. İşte bu yüzden “bu mutfakta yaşanır” diyoruz ve tasarım direktörümüz Timur Erbil ile sohbetimize başlıyoruz.

 

"Bana göre bu ekip, başarının en büyük sebebi. Deneyim ve günceli muhteşem bir şekilde birleştirebilen bir ekibin elinden çıkan işler yaratıyoruz."

 

Lineadecor ürünlerini yaratan ekipten biraz bahsedebilir misiniz? 

İşi sadece mutfak olan bir markada neredeyse kurulduğu günden beri çalışan muazzam deneyimli, işin tekniğini, alfabesini sular seller gibi bilen kadrolarla, genç, dünyayı çok iyi okuyabilen, trendlere çok hakim, bugünün tasarım dünyasını yakından izleyen kadrolar bir arada çalışıyor. Ben bundan çok etkileniyorum. Bana göre bu ekip, başarının en büyük sebebi. Deneyim ve günceli muhteşem bir şekilde birleştirebilen bir ekibin elinden çıkan işler yaratıyoruz. 

 

Lineadecor’un tasarım anlayışını nasıl özetlersiniz?

Form ve fonksiyonu, güvenli ve kendinden emin bir şekilde birbirine bağlarken akılcı ve gerçekçi olmaya özen gösteriyoruz,  gereksiz detaylarla yorulmuş gelir geçer akımlara kapılmıyoruz. Kaliteden ödün vermeden, kullanıcıyı doğru anlayan, ideal çözümleri sunarak hayatı kolaylaştıran ve keyiflendiren mekanlar yaratmayı hedefliyoruz.

 

İlk günden bugüne Lineadecor tasarımları nasıl değişiklik gösterdi?

Tasarım dünyasının izlediği yola paralel olarak biz de sürekli yenileniyoruz ve ürün koleksiyonumuzu güncelliyoruz. Çok dinamik bir süreç bu, her an, her gün yenilenmeye, değişmeye, pazarın taleplerini yakından izlemeye çalışıyoruz. Antenlerimiz hep açık, her yeniliği hızla fark ediyoruz ancak tabi çok da fazla filtremiz var. Sürekliliğini güvenli bir şekilde sağlayabileceğimiz, fiyat kalite dengesine uygun, çizgimizde kırılma yaratmayacak ürünler ortaya çıkarmaya gayret ediyoruz. Sağlamcı bir tarafımız var, ciddi bir arge merkezimiz var. Mühendisler, mimarlar, tasarımcılarla 7/24 mutfak mobilyası düşünüyoruz. 

 

Tasarım aşamasında en çok önem verdiğiniz noktalar neler? İlhamınızı nereden alıyorsunuz?

Bir kere şunu hemen söyleyebilirim. Koleksiyonumuzu belirlerken ayakları yere sağlam basan, kaliteyi kesinlikle ön planda tutan, Avrupa’nın bu konuda kendini ispatlamış tedarikçileriyle işbirliği yaparak malzeme seçimlerini gerçekleştirdiğimiz, arge merkezimizde detaylıca çalışılan, insan sağlığını ve güvenliğini önceleyen ürünlerden oluşturuyoruz. Yıllar sonra “evimdeki mutfak Lineadecor ve hala sapasağlam” diye karşımıza çıkan kullanıcılarımıza hiçbir zaman mahcup olmama anlayışı bizi çok etkisi altında bırakan bir motivasyon.

 

Mutfak modelleriniz bir fikir olmaktan çıkıp nasıl hayata geçiyor? 

İşte orası çok uzun ince bir yol. Burası endüstriyel üretim yapan büyük bir tesis. Erp sistemiyle üretime entegre çizim programında oluşturulan siparişleri alıp seri üretim yapan bir kurgusu var ve buna bağlı olarak işler düşündüğünüzden çok daha uzun ve karmaşık bir süreçle tamamlanıyor. Bu süreçte ürünle ilgili tüm birimler ürge, arge, satın alma, satış ve pazarlama, üretim ve planlamanın da içinde olduğu geniş bir ekip görev alıyor.  Fikir bildirim formu adını verdiğimiz formlarla iş ortaklarımızdan, şirket içinden veya dışından tüm paydaşlardan ürün fikirlerini topluyoruz ve bunları ürün komitesinde değerlendiriyoruz. Neticede fikir ürünleştirilmeye uygun görülürse aşamalı bir planla süreç, ürünün satış hattına girişi ile tamamlanıyor. Lineadecor olarak yeni ürünlerle yenilenmeye her zamankinden daha fazla kaynak ayırarak devam ediyoruz.

 

 

 

 

"Bugün 500 binden fazla evde Lineadecor mutfak var. Artık modüler mutfak deyince jenerik bir isim Lineadecor..."

 

 

Tasarımda kalite anlayışı tam olarak ne anlama geliyor? 

30 yılı aşkın süredir sadece mutfak mobilyası üreten bir markadan bahsediyoruz. Mutfak gibi uzmanlaşmanın çok önemli olduğu bir iş kolunda ürün tasarlıyor ve üretiyoruz, birikimimiz her anlamda öne çıkıyor. Güven duygusu yaratmayı çok önemsiyoruz. Bugün 500 binden fazla evde Lineadecor mutfak var. Artık modüler mutfak deyince jenerik bir isim Lineadecor... Sözleşmelerde “Lineadecor mutfak” tanımlaması yer alıyor. Tüm bunlar gurur verici olmakla birlikte beklentisi çok yükselmiş bir kullanıcı kitlesini de yaratmış oluyoruz. New York’un en prestijli projelerine de, insan sağlığı ve çevre duyarlılığı çok yüksek tüketici bilincine de ürün sunuyoruz. Bu büyük sorumluluğun altında kaliteli olmak ve kaliteli kalmak dışında bir şansımız yok.

 

Her ülkede mutfak kullanım alışkanlıkları farklılık göstermekte. Sizce Türkiye’de mutfak tasarımı hangi trendler etrafında oluşuyor?

Farklı coğrafyalara ve pazarlara ürün sunan bir marka olarak bu konuda da deneyimler oluşturuyoruz elbette. Kullanıcı alışkanlıkları gerçekten farklılık gösterebiliyor. Mutfak bir kültür. Yemek pişirme, hazırlama alışkanlıkları çok farklı olmakla birlikte ortaklaşan taraflar da var. Mesela artık günümüzde hemen hemen her coğrafyada mutfak mekanı ev içinde sosyal hayatın merkezi oldu diyebiliriz. Türkiye de bu konuda çok değişti. Açık mutfaklı plan tipleri özellikle büyük şehirlerde çok yaygınlaştı. Mutfak mobilyası adeta bir salon mobilyasına dönüştü. Mutfaklara kitaplıklar, masalar entegre edildi; büyük cam kapaklar ve açık raflarla daha transparan ve göz önünde artık mutfaklar. Malzemeler de çok çeşitlendi. Doğal malzemeler veya doğal görüntüye çok yaklaşmış mühendislik harikası yüzeyler, dokular, beton, taş, cam gibi sert keskin malzemelerle birleştiriliyor. Türkiye’de tüketici de artık daha cesur. Eskiden sıkıcı kutu kutu dolaplardan oluşan mutfaklar artık zengin tasarımlar sunan dolayısıyla da kişiselleştirmeye imkan yaratan bir derya.